odpowiedzialna

Bezpieczna praca za granicą

Każdego roku ofiarami różnych form handlu ludźmi staje się 12 milionów osób, z których 15 tysięcy to Polacy. W naszej pracy często spotykaliśmy się z przypadkami osób, które zostały oszukane lub wykorzystane w związku z poszukiwaniem pracy za granicą. Postanowiliśmy działać – tak narodziła się idea projektu „Bezpieczna praca za granicą”.

W 2011 roku trafiliśmy na prowadzone przez siostrę Annę Bałchan Stowarzyszenie PoMOC – grupę wspaniałych ludzi, którzy robią wiele dobrego pomagając m.in. ofiarom handlu ludźmi. Od tej pory wspólnie promujemy bezpieczną i legalną pracę za granicą oraz uczymy, jak ochronić się przed zagrożeniami. Działamy, by jak największe grono osób zainteresowanych pracą za granicą potrafiło zidentyfikować niebezpieczeństwo oraz by polscy pracownicy przestali być postrzegani przez handlarzy ludźmi jako potencjalnie łatwe ofiary.

Naszym zdaniem przyjaźń Grupy ATERIMA z katowickim Stowarzyszeniem jest wzorcowym dowodem na to, że współdziałanie biznesu i organizacji społecznych może dawać nadzwyczajne rezultaty. Wspólnie udało się wiele!

Poradnik „Bezpieczna praca za granicą”

Przygotowaliśmy i wydaliśmy poradnik dla osób szukających pracy za granicą. Publikacja podpowiada, jak dobrze przygotować się do wyjazdu zarobkowego poza Polskę. Znaleźć w nim można także informacje, do kogo zwrócić się w razie ewentualnych problemów. Poradnik rozdajemy bezpłatnie we wszystkich naszych biurach. Można go również pobrać tutaj.

Kampanie edukacyjno-informacyjne

Inicjujemy ciekawe eksperymenty i akcje informacyjne w mediach. W 2014 roku pokazaliśmy całej Polsce, że na atrakcyjne ogłoszenie o pracę tajemniczego i mocno podejrzanego Zbigniewa zgłosiło się …378 potencjalnych Opiekunek osób starszych! Wszystkie były gotowe przekazać swoje dane i wyjechać w nieznane miejsce do Niemiec… Więcej o naszym eksperymencie przeczytać można tutaj.

Szkolenia dla pracowników ATERIMA MED

Nasi pracownicy co roku biorą udział w szkoleniach z zakresu przeciwdziałania handlowi ludźmi. Dzięki temu nie tylko dobrze rozumiemy ten problem, ale też uczymy się coraz lepiej rozpoznawać osoby, które w przeszłości padły ofiarą oszustów i nielegalnych werbowników. Staramy się takim osobom pomagać i kierować je po profesjonalne wsparcie.

Autorami i prowadzącymi szkolenia są eksperci Stowarzyszenia PoMOC oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Casebook dla pracodawców

W 2015 roku stworzyliśmy publikację „Przeciwdziałanie handlowi ludźmi wśród pracowników delegowanych do pracy za granicą. Casebook dla pracodawców”. To zbiór konkretnych historii – studiów przypadku, na przykładzie których pokazaliśmy sugerowane scenariusze działania. Casebook jest bezpłatnie i szeroko dystrybuowany, aby jak największe grono pracowników firm delegujących zyskało wiedzę, jak prawidłowo identyfikować zagrożenia i pomagać potencjalnym ofiarom uniknąć niebezpieczeństwa. Publikację pobrać można tutaj.
28

stron porad i scenariuszy działań w Casebooku dla pracodawców

15

stron merytorycznej wiedzy w poradniku „Bezpieczna praca za granicą”

9

pytań w podchwytliwym quizie sprawdzającym świadomość handlu ludźmi

Zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym nasi pracownicy opowiadają o projekcie „Bezpieczna praca za granicą”.

Więcej informacji o „Bezpiecznej pracy za granicą” znaleźć można na stronie projektu: www.bezpieczny-wyjazd.eu